skip navigation

Alpine Ski Racing

2021-2022 Regular Season

Varsity Team Results Race 3 - January 19, 2017

Girls Results

Scroll Down for Boys Results

Team: Lakeville North Place: 1 Total Points: 393.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 1 Servais  Bailey 12 23.82 23.83 47.65 68
* 3 Kossack  Kathryn 10 25.35 25.19 50.54 66
* 6 Servais  Peyton 8 25.34 26.03 51.37 63
*10 Ray Andrea 8 27.2 28.37 55.57 59
*14 Steel Jane 7 27.9 28.31 56.21 55
*21 Cunningham Tera 7 28.27 29.18 57.45 48
*35 Bordwell Paige 9 30.23 30.78 61.01 34
38 Hahs Abigail 7 30.82 30.69 61.51 31
41 Brucciani Eva 9 30.58 31.65 62.23 28
44 McCarthy Madeline 11 31.45 32.14 63.59 25
48 Swenson Ashley 9 33 33.69 66.69 21
52 Krell Elizabeth 11 36.16 32.83 68.99 17
               
Team: Minnetonka Place: 2 Total Points: 385.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 5 Swirtz  Meredith 9 25.52 25.79 51.31 64
* 9 Dolliff  Meghan  11 26.56 26.74 53.3 60
*12 Ness  Abby 11 27.87 28.01 55.88 57
*13 Callister  Olivia 9 28.13 28.06 56.19 56
*18 Trenary  Anna 12 30.91 26.34 57.25 51
*19 Muench  Suzanne 10 28.49 28.85 57.34 50
*22 Landa  Kylie 11 29.2 28.38 57.58 47
24 Bittell  Madeline 10 28.68 28.95 57.63 45
25 Giebel  Kiley 10 28.79 28.92 57.71 44
33 Meiusi  Caroline 10 29.58 29.34 58.92 36
37 Kaim  Eva 9 30.35 30.75 61.1 32
70 Lawrance  Kendra  9 26.95 DNF 425.95 0
               
Team: Prior Lake Place: 3 Total Points: 366.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 2 George Ashley 8 24.68 25.06 49.74 67
* 8 Johnson Sophie 11 26.6 26.58 53.18 61
*11 Iwen Michelle 11 27.45 28.16 55.61 58
*15 Jondal Grace 12 27.74 28.83 56.57 54
*23 Jacobson Alexis 10 28.57 29.04 57.61 46
*28 McEnery Mikayla 12 28.55 29.66 58.21 41
*30 Bonner Maddy 12 29.07 29.25 58.32 39
32 McCue Sidney 12 29.61 29.2 58.81 37
47 Quinn Hayley 12 32.21 33.21 65.42 22
55 Brosious Carly 11 33.05 37.76 70.81 14
63 Bentley Ella 11 51.26 35.81 87.07 6
66 McGann Amy 10 63.33 37.31 100.64 3
               
Team: Eden Prairie Place: 4 Total Points: 322.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 4 Johnson Chloe 11 25.49 25.37 50.86 65
* 7 Zeller Molly 10 25.56 26.14 51.7 62
*20 McGinley Maddie 10 28.3 29.07 57.37 49
*26 Cullen Madison 9 28.65 29.28 57.93 43
*31 Lins Serena 9 28.79 29.56 58.35 38
*34 Cullen Megan 9 30.03 30.82 60.85 35
*39 Cunningham Kaitlin 11 26.42 35.27 61.69 30
50 Choi Irene 10 34.02 33.95 67.97 19
54 Bagley Sarah 12 34.13 35.21 69.34 15
64 Johnson Megan 12 31.14 59.99 91.13 5
65 Owens Taylor 9 62.48 31.09 93.57 4
               
Team: Burnsville / Shakopee Place: 5 Total Points: 240.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
*16 Frey Tatum 10 28.06 28.66 56.72 53
*17 Andrie Taylor 11 28.01 29.09 57.1 52
*27 Chow Fiona 11 28.7 29.26 57.96 42
*36 Peterson  Paige 8 30.09 30.94 61.03 33
*42 Kettler Emily 8 30.79 31.57 62.36 27
*49 Chamberland April 8 33.73 33.84 67.57 20
*56 Kivens Lily 12 38.02 38.41 76.43 13
57 Drum Savannah 8 43.83 35.33 79.16 12
58 Tran Anna 7 39.55 40.5 80.05 11
60 Haase Megan 8 40.89 39.53 80.42 9
67 Hanneken Josie 9 36.45 108.16 144.61 2
               
Team: Wayzata Place: 6 Total Points: 176.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
*29 Arnone Sophie 11 28.93 29.3 58.23 40
*40 Haupt Antoni  9 30.57 31.21 61.78 29
*43 Klopfenstein Kallie 11 31.36 32.21 63.57 26
*45 Albers Eleanor 12 31.75 32.51 64.26 24
*46 Swenson Kristen  11 31.71 32.89 64.6 23
*51 Ross Ella  9 33.92 34.37 68.29 18
*53 Scanlon Robin 11 34.65 34.49 69.14 16
59 AuBuchon Emma  10 45.34 34.8 80.14 10
61 Lehman Laura  10 44.39 37.18 81.57 8
62 Bradach Emily 12 49.94 34.6 84.54 7
68 Steine Natalie 12 44.19 127.33 171.52 1
69 Hahn Kristina  10 37.91 DQ 336.91 0

Boys Results

Team: Minnetonka Place: 1 Total Points: 418.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 2 Quist  Marshall 12 23.16 23 46.16 65
* 3 Erhard  Christian 12 23.07 23.12 46.19 64
* 7 Callister  Benjamin 12 23.9 24.11 48.01 60
* 8 Petersen  Nick 12 24.05 24.05 48.1 59
* 9 Weigel  Andrew 10 24.27 24.41 48.68 58
*10 Piguillem  Alex 9 24.85 23.88 48.73 57
*12 Hanzlik  Jack  11 25.68 23.95 49.63 55
13 Quist  Eli 9 24.83 24.88 49.71 54
15 Nelson  Charles 11 25.28 25.45 50.73 52
21 Midthun  Tor 9 25.91 26.23 52.14 46
40 Piguillem  Sergi 12 22.8 32.9 55.7 27
59 Schini  Samuel 12 25.44 46.73 72.17 8
               
Team: Burnsville / Shakopee Place: 2 Total Points: 337.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 1 Lindsay Jack 12 22.09 22.45 44.54 66
*16 Coyne Trenton 11 25.41 25.9 51.31 51
*17 Logelin Zachary 10 25.19 26.16 51.35 50
*22 Allen Jacob 12 26.01 26.27 52.28 45
*23 Menning  Gavin 12 26.01 26.42 52.43 44
*24 Smith Kendall 12 26.6 25.97 52.57 43
*29 Peterson Andrew 11 26.07 27.13 53.2 38
31 Peterson Isaasc 10 26.6 26.91 53.51 36
43 Bowman Forrest 7 28.18 28.49 56.67 24
45 Adams Frank 10 30.4 26.65 57.05 22
49 Young Mason 12 29.39 29.36 58.75 18
61 Thomas Liam 10 38.81 39.97 78.78 6
               
Team: Eden Prairie Place: 3 Total Points: 294.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 4 Zeller Nik 12 24 23.3 47.3 63
*19 Rogers Jake 11 25.67 25.92 51.59 48
*20 Huss Olin 11 25.88 25.75 51.63 47
*26 Reynolds Adam 12 26.31 26.38 52.69 41
*30 Johnson Troy 9 26.49 26.74 53.23 37
*37 Spears Sam 10 27.29 28.13 55.42 30
*39 Riester Adam 12 27.86 27.83 55.69 28
41 Crosby Erik 11 27.75 28.01 55.76 26
54 Gibson Jonathan 11 40 26.28 66.28 13
55 Shepard Ben 11 37.83 28.57 66.4 12
56 MacGibbon Benjamin 12 40.42 27.36 67.78 11
68 Bellefeuille Nate 10 29.97 DQ 328.97 0
               
Team: Wayzata Place: 4 Total Points: 282.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 5 Steffens Connor 12 24.22 23.36 47.58 62
*18 Ziemer Nathan 10 25.96 25.58 51.54 49
*25 Thomsen Zach  9 25.94 26.69 52.63 42
*28 Chang Joshua 12 26.04 26.93 52.97 39
*33 Sipe Alex 11 26.8 27.39 54.19 34
*36 Packard Colin 12 27.79 26.99 54.78 31
*42 Hoffman Adam 11 28.17 28.34 56.51 25
46 Milow Toby 11 28.49 28.57 57.06 21
48 Sipe Kyle  9 29.3 29.08 58.38 19
52 Reid Jackson 11 36.78 28.03 64.81 15
53 Schectman Joshua 11 32.82 32.28 65.1 14
58 Higgins Charlie  10 35.49 33.59 69.08 9
               
Team: Prior Lake Place: 5 Total Points: 263.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
*11 Everson Luke 12 24.54 25.01 49.55 56
*14 Strait Jake 11 26.04 24.52 50.56 53
*27 Maxfield Grant 11 26.25 26.59 52.84 40
*34 Carlson Josh 8 27.08 27.24 54.32 33
*35 Skare Sam 12 27.1 27.41 54.51 32
*38 Dahlager Kaden 12 28.14 27.4 55.54 29
*47 Rude Jonathan 11 29.05 29.27 58.32 20
50 Bergseth Nathan 10 29.66 29.23 58.89 17
51 Gilpatric Tristan 9 30.05 30.2 60.25 16
60 Walter Jake 10 43.35 34.97 78.32 7
66 Murr Austin 12 57.57 52.48 110.05 1
67 Schult Will 11 DQ 27.49 326.49 0
               
Team: Lakeville North Place: 6 Total Points: 141.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 6 Sweeney Romeo 9 23.9 23.81 47.71 61
*32 Harmening  Benjamin 11 26.76 27.05 53.81 35
*44 Brucciani Leo 7 28.26 28.57 56.83 23
*57 Holm Benjamin 8 33.56 35.26 68.82 10
*62 Cash Taylor 7 39.96 39.27 79.23 5
*63 McFadden Alex 10 48.58 31.07 79.65 4
*64 McFadden Zach 8 42.96 41.97 84.93 3
65 Janetzke Alex  9 33.73 60 93.73 2