skip navigation

Alpine Ski Racing

2021-2022 Regular Season

Varsity Individual Race 4 - Conference - January 31, 2017

Girls Individual Rankings

Place Last Name First Name Grade Team Run 1 Run 2 Combined Points
1 Geary Lauren  10 Lakeville South 23.08 24.03 47.11 63
2 Servais  Bailey 12 Lakeville North 24.08 23.4 47.48 62
3 Kossack  Kathryn 10 Lakeville North 24.56 24.42 48.98 61
4 Johnson Sophie 11 Prior Lake 24.94 25.68 50.62 60
5 Young Kate 8 Eastview 25.38 25.73 51.11 59
6 Boldus Renee 10 Apple Valley / Rosemount 25.4 26.56 51.96 58
7 Burns Hannah 10 Eagan 25.49 26.66 52.15 57
8 Servais  Peyton 8 Lakeville North 25.97 26.38 52.35 56
9 Jondal Grace 12 Prior Lake 25.9 26.67 52.57 55
10 Schulz Tylee 10 Apple Valley / Rosemount 26.18 26.62 52.8 54
11 Andrie Taylor 11 Burnsville / Shakopee 26.33 27.82 54.15 53
12 Ray Andrea 8 Lakeville North 26.76 27.78 54.54 52
13 Steel Jane 7 Lakeville North 27.09 27.67 54.76 51
14 Baumgartner Ashlynn 9 Lakeville South 27.04 28.12 55.16 50
15 Cunningham Tera 7 Lakeville North 26.75 28.56 55.31 49
16 Otteson Erin 7 Lakeville South 27.34 28.73 56.07 48
17 Jacobson Alexis 10 Prior Lake 27.52 28.85 56.37 47
18 Bonner Maddy 12 Prior Lake 28.25 28.99 57.24 46
19 George Ashley 8 Prior Lake 24.52 33.03 57.55 45
20 Van Klein Celeste 10 Eastview 28.44 29.4 57.84 44
21 Bordwell Paige 9 Lakeville North 28.53 29.44 57.97 43
22 Navarro Marina 10 Eagan 28.44 30.04 58.48 42
23 Kettler Emily 8 Burnsville / Shakopee 29.07 29.75 58.82 41
24 Hahs Abigail 7 Lakeville North 29.43 30.29 59.72 40
25 Krell Elizabeth 11 Lakeville North 30.3 30.03 60.33 39
26 McCarthy Madeline 11 Lakeville North 29.88 31.03 60.91 38
27 Pugmire Allie 11 Eastview 31.16 30.66 61.82 37
28 Chamberland April 8 Burnsville / Shakopee 30.88 31.8 62.68 36
29 Linnett Grace 10 Apple Valley / Rosemount 31.02 31.94 62.96 35
30 Gordon Andrea 12 Apple Valley / Rosemount 30.98 32.28 63.26 34
31 Peterson  Paige 8 Burnsville / Shakopee 27.86 36.03 63.89 33
32 Turner Katie 12 Apple Valley / Rosemount 31.17 32.81 63.98 32
33 Frey Tatum 10 Burnsville / Shakopee 26.75 37.24 63.99 31
34 Quinn Hayley 12 Prior Lake 31.84 32.45 64.29 30
35 Pugmire Anna  11 Eastview 31.38 33.01 64.39 29
36 Brosious Carly 11 Prior Lake 31.47 32.95 64.42 28
37 Friedel Abby 10 Apple Valley / Rosemount 31.42 33.14 64.56 27
38 McCue Sidney 12 Prior Lake 37.69 28.4 66.09 26
39 Drum Savannah 8 Burnsville / Shakopee 33.05 33.1 66.15 25
40 Oberle Caroline 9 Eastview 32.63 33.74 66.37 24
41 Kivens Lily 12 Burnsville / Shakopee 33.5 34.33 67.83 23
42 Fitzpatrick Chyler 11 Lakeville South 32.86 35.51 68.37 22
43 Innes Megan 12 Eastview 33.69 35.36 69.05 20.5
43 Sullivan Allison 10 Apple Valley / Rosemount 34.7 34.35 69.05 20.5
45 Linnett Emma 8 Apple Valley / Rosemount 35.45 36.19 71.64 19
46 Kurila Lillian 10 Eastview 35.67 36.86 72.53 18
47 Gustafson Sydne 12 Eastview 42.89 29.94 72.83 17
48 Tran Anna 7 Burnsville / Shakopee 36.57 36.64 73.21 16
49 Veldhuis Emma 9 Eagan 41.47 32.89 74.36 15
50 Vandenheuvel Afton 8 Lakeville South 36.6 38.77 75.37 14
51 Long Jessica 7 Lakeville South 38.12 37.96 76.08 13
52 Hanneken Josie 9 Burnsville / Shakopee 37.86 38.58 76.44 12
53 Chow Fiona 11 Burnsville / Shakopee 49.15 27.38 76.53 11
54 McGrinn Sydney 9 Eagan 38.19 38.85 77.04 10
55 Baxter Gloria 11 Lakeville South 34.08 43.08 77.16 9
56 Nelson Kylie 7 Eastview 38.13 39.3 77.43 8
57 Stranik Grace 11 Eagan 38.26 40.46 78.72 7
58 Spade Lillian 7 Eastview 40.96 41.33 82.29 6
59 Sistrunk Emma 8 Lakeville South 40.62 42.06 82.68 5
60 Schnuckle Anna 9 Eagan 54.88 29.3 84.18 4
61 Toombs Maddie 9 Lakeville South 43.42 44.94 88.36 3
62 McEnery Mikayla 12 Prior Lake 70.32 28.37 98.69 2
63 Iwen Michelle 11 Prior Lake 101.85 28.19 130.04 1
64 Schneekloth Sommer 12 Eagan 28.83 DQ 327.83 0
65 Stsark Viktoria 6 Apple Valley / Rosemount 31.7 DQ 330.7 0

Boys Individual Results

Place Last Name First Name Grade Team Run 1 Run 2 Combined Points
1 Lindsay Jack 12 Burnsville / Shakopee 22.45 22.52 44.97 59
2 Abbott Jake 12 Lakeville South 22.92 22.72 45.64 58
3 Hofstad Izak 10 Eagan 22.96 23 45.96 57
4 Palmquist� Camden 8 Eagan 24.12 23.94 48.06 56
5 Doolittle Joshua 9 Eastview 23.64 24.6 48.24 55
6 Sweeney Romeo 9 Lakeville North 24.62 24.49 49.11 54
7 Danish Chris 12 Apple Valley / Rosemount 24.64 25.01 49.65 53
8 Wentworth Kyle  8 Lakeville South 25.04 24.73 49.77 52
9 Ahlberg Tye 11 Apple Valley / Rosemount 24.73 25.36 50.09 51
10 Olson John 9 Lakeville South 24.56 25.54 50.1 50
11 Strait Jake 11 Prior Lake 23.9 26.21 50.11 49
12 Jones Hugh 12 Apple Valley / Rosemount 24.66 25.54 50.2 48
13 McClure Ryan 10 Eastview 25.24 25.28 50.52 47
14 Maxfield Grant 11 Prior Lake 24.9 25.71 50.61 46
15 Grasdal Espen 10 Lakeville South 25.43 26 51.43 45
16 Paulauskas Sean  11 Lakeville South 25.52 26.06 51.58 44
17 Nida William 8 Lakeville South 25.55 26.08 51.63 43
18 Coyne Trenton 11 Burnsville / Shakopee 25.54 26.3 51.84 42
19 Peterson Isaasc 10 Burnsville / Shakopee 25.59 26.44 52.03 41
20 Loiseaux-Purcell Kai 9 Eagan 25.67 26.64 52.31 40
21 Peterson Andrew 11 Burnsville / Shakopee 25.89 26.7 52.59 39
22 Grasdal Oliver 10 Lakeville South 24.29 28.55 52.84 38
23 Schult Will 11 Prior Lake 26.41 26.6 53.01 37
24 Adams Frank 10 Burnsville / Shakopee 26.44 26.75 53.19 36
25 Croft Spencer 12 Eastview 26.06 27.14 53.2 35
26 Dahlager Kaden 12 Prior Lake 26.72 26.66 53.38 34
27 Allen Jacob 12 Burnsville / Shakopee 26.75 26.78 53.53 33
28 Bowman Forrest 7 Burnsville / Shakopee 26.65 26.98 53.63 32
29 Edelman Tommy  11 Eagan 26.82 26.92 53.74 31
30 Carlson Josh 8 Prior Lake 26.56 27.31 53.87 30
31 Balding Gavin 11 Apple Valley / Rosemount 27.09 27.28 54.37 29
32 Harmening  Benjamin 11 Lakeville North 27.9 27.03 54.93 28
33 Brucciani Leo 7 Lakeville North 26.98 28.13 55.11 27
34 Bergseth Nathan 10 Prior Lake 27.38 27.88 55.26 26
35 Erickson Jonathan 11 Apple Valley / Rosemount 30.19 25.21 55.4 25
36 Skare Sam 12 Prior Lake 26.57 30.15 56.72 24
37 Stanton Read 10 Apple Valley / Rosemount 28.81 28.66 57.47 23
38 Casper Evan  11 Eastview 28.48 29.03 57.51 22
39 Whalen Ryan  8 Eastview 28.5 29.62 58.12 21
40 St. Onge Paul 9 Lakeville South 29.49 28.77 58.26 20
41 Weber Carter 9 Eagan 29.02 30.01 59.03 19
42 Urick Joey 9 Eagan 29.78 30.02 59.8 18
43 Rude Jonathan 11 Prior Lake 31.71 28.34 60.05 17
44 Schoonover Paul  12 Eastview 33.54 27.08 60.62 16
45 Jules Dassiou 12 Eastview 28.06 33.13 61.19 15
46 McFadden Alex 10 Lakeville North 29.67 31.97 61.64 14
47 Chow Jayden 7 Burnsville / Shakopee 28.37 34.66 63.03 13
48 Howe Will 9 Eagan 31.32 31.74 63.06 12
49 Gilpatric Tristan 9 Prior Lake 33.66 29.67 63.33 11
50 Holm Benjamin 8 Lakeville North 32.74 33.81 66.55 10
51 Janetzke Alex  9 Lakeville North 34.63 33.6 68.23 9
52 Menning  Gavin 12 Burnsville / Shakopee 44.53 26.32 70.85 8
53 Nordmeyer Kris 11 Eastview 30.09 46.41 76.5 7
54 Croft Braeden 9 Eastview 38.02 38.62 76.64 6
55 Cash Taylor 7 Lakeville North 38.44 38.84 77.28 5
56 Johnson Charlie 10 Apple Valley / Rosemount 58.43 28.2 86.63 4
57 Logelin Zachary 10 Burnsville / Shakopee 26.27 61.47 87.74 3
58 Vowels Jake 11 Apple Valley / Rosemount 52.37 37.38 89.75 2
59 McFadden Zach 8 Lakeville North 56.48 42.83 99.31 1
60 Vowels Nick 11 Apple Valley / Rosemount DQ 34.39 333.39 0
61 Biechler Mark 11 Apple Valley / Rosemount DQ 39.6 338.6 0
62 Wentworth Brandon 11 Lakeville South 24 DNF 423 0
63 Everson Luke 12 Prior Lake DNF 24.69 423.69 0
64 Olson Joe 8 Lakeville South DNF 35.07 434.07 0
65 Casper Andrew 9 Eastview DNS DNS 998 0