skip navigation

Alpine Ski Racing

2021-2022 Regular Season

JV Team Results December 19, 2016

Girls JV Team Results
Scroll Down for Boys Results

Team: Burnsville / Shakopee Total Points: 197.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 1 Frey Tatum 10 28.04 28.54 56.58 52
* 2 Andrie Taylor 11 28.94 28.97 57.91 51
* 3 Chow Fiona 11 28.55 29.55 58.1 50
* 9 Peterson  Paige 8 31.61 32.62 64.23 44
15 Kettler Emily 8 33.47 34.14 67.61 38
21 Drum Savannah 8 35.33 36.39 71.72 32
24 Chamberland April 8 36.55 37.45 74 29
29 Kivens Lily 12 38.94 39.11 78.05 24
37 Haase Megan 8 41.72 43.12 84.84 16
48 Hanneken Josie 9 38.19 66.09 104.28 5
               
Team: Lakeville North Total Points: 172.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 6 Krell Elizabeth 11 31.06 31.31 62.37 47
*10 Hahs Abigail 7 31.87 33.01 64.88 43
*11 Brucciani Eva 9 32.58 32.88 65.46 42
*13 Bordwell Paige 9 33.85 33.71 67.56 40
25 Labelle Sydney 9 37.67 36.91 74.58 28
32 Warner Dani 8 40.32 40.77 81.09 21
36 Swenson Ashley 9 45.08 36.5 81.58 17
38 Roy Gianna 9 42.7 42.9 85.6 15
45 Gebhard Sydney 9 47.34 46.26 93.6 8
49 D'Orazio Jenna 7 55.21 54.38 109.59 4
50 Warner Kasey 10 77.89 34.91 112.8 3
54 Moening Sara 12 DNS DNS 998 0
               
Team: Prior Lake   Total Points: 168.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 7 Jacobson Alexis 10 31.5 31.49 62.99 46
* 8 Brosious Carly 11 31.18 31.98 63.16 45
*12 McGann Amy 10 33.83 32.91 66.74 41
*17 Bentley Ella 11 33.8 35.74 69.54 36
19 Johnson Ella 11 34.58 35.34 69.92 34
23 Seifert Hannah 11 35.86 36.95 72.81 30
26 Baldzicki Olivia 11 37.45 37.53 74.98 27
31 Gannon Sophie 9 39.6 40.79 80.39 22
35 Turgi Kristina 11 38.75 42.62 81.37 18
40 Chacich Jessica 10 43.61 43.73 87.34 13
41 Lee Rachel 11 55.13 32.57 87.7 12
42 Ilveskoski Sofia 12 43.7 44.1 87.8 11
46 Benko Lily 9 47.08 47.79 94.87 7
               
Team: Lakeville South Total Points: 156.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 4 Baumgartner Ashlynn 9 28.94 29.3 58.24 49
*14 Baxter Gloria 11 33.87 33.7 67.57 39
*18 Fitzpatrick Chyler 11 33.69 35.89 69.58 35
*20 Otteson Erin 7 39.56 30.52 70.08 33
39 Vandenheuvel Afton 8 40.32 45.57 85.89 14
43 Sistrunk Emma 8 44.86 43.94 88.8 10
47 Toombs Maddie 9 47.52 49.04 96.56 6
54 Long Jessica 7 DNS DNS 998 0
               
Team: Eagan Eastview JV Total Points: 130.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 5 Schnuckle Anna 9 24.61 34.21 58.82 48
*22 Pugmire Anna  11 35.4 37.13 72.53 31
*27 Stranik Grace 11 37.53 37.77 75.3 26
*28 Oberle Caroline 9 36.76 39.64 76.4 25
30 Veldhuis Emma 9 39.91 40.15 80.06 23
33 Kurila Lillian 10 40.03 41.14 81.17 20
44 Nelson Kylie 7 46.83 44.32 91.15 9
51 Spade Lillian 7 53.97 62.2 116.17 2
52 McGrinn Sydney 9 48.41 79.62 128.03 1
53 Pugmire Allie 11 34.19 DNS 533.19 0
               
Team: Apple Valley / Rosemount Total Points: 56.0      
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
*16 Linnett Grace 10 33.82 35.37 69.19 37
*34 Stsark Viktoria 6 41.38 39.87 81.25 19

 

Boys Team Results

 

Team: Lakeville South Total Points: 174.0    
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 1 Wentworth Kyle  8 24.17 23.69 47.86 45
* 2 Nida William 8 25.65 26.18 51.83 44
* 3 Grasdal Espen 10 25.99 26.29 52.28 43
* 4 Olson Joe 8 26.41 26.36 52.77 42
10 Paulauskas Sean  11 28.56 27.19 55.75 36
17 Agarwal Rohan  11 29.34 29.85 59.19 29
19 St. Onge Paul 9 29.73 30.13 59.86 27
28 Davis Maxim 8 35.96 35.37 71.33 18
38 Pexa Carson 8 46.29 42.88 89.17 8
42 Hislop Jake 8 50.37 47.45 97.82 4
47 Ludes Charles 9 38.6 DNS 537.6 0
               
Team: Burnsville / Shakopee Total Points: 157.0    
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 5 Adams Frank 10 27.09 27 54.09 41
* 6 Logelin Zachary 10 27.24 26.92 54.16 40
* 7 Young Mason 12 28.42 25.76 54.18 39
* 9 Peterson Andrew 11 27.49 27.56 55.05 37
14 Bowman Forrest 7 28.9 28.28 57.18 32
18 Carlson Andrew 10 30.38 29.37 59.75 28
23 Purdy Henry 10 32.83 31.52 64.35 23
30 Thomas Liam 10 36.5 38.32 74.82 16
39 Hokanson A.J. 7 44.5 44.96 89.46 7
43 Peterson Isaasc 10 74.03 34.92 108.95 3
46 Chow Jayden 7 35.78 DNS 534.78 0
               
Team: Eagan Eastview JV Total Points: 114.0    
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
*11 Loiseaux-Purcell Kai 9 28.54 28.09 56.63 35
*15 Edelman Tommy  11 28.25 29.2 57.45 31
*20 Casper Evan  11 30.99 30.54 61.53 26
*24 Nordmeyer Kris 11 32.35 32.81 65.16 22
25 Urick Joey 9 34.3 32.42 66.72 21
26 Whalen Ryan  8 34.05 33.6 67.65 20
29 Weber Carter 9 37.29 36.94 74.23 17
31 Howe Will 9 39.96 37.61 77.57 15
40 Croft Braeden 9 45.99 44.16 90.15 6
               
Team: Prior Lake   Total Points: 107.0    
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
* 8 Schult Will 11 27.38 27.02 54.4 38
*16 Albright Jordan 10 28.91 28.83 57.74 30
*21 Gilpatric Tristan 9 30.89 31.26 62.15 25
*32 Pettes Jackson 8 40.6 40.68 81.28 14
36 Walter Jake 10 52.3 36.75 89.05 10
41 Leining Zander 7 47.94 45.51 93.45 5
45 Murr Austin 12 54.57 58.33 112.9 1
48 Carlson Josh 8 DNS DNS 998 0
               
Team: Lakeville North   Total Points: 89.0    
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
*13 Brucciani Leo 7 28.39 28.77 57.16 33
*22 McFadden Alex 10 30.98 31.26 62.24 24
*27 Holm Benjamin 8 33.57 36.18 69.75 19
*33 Cash Taylor 7 41.87 41.47 83.34 13
35 Janetzke Alex  9 36.07 52.43 88.5 11
37 McFadden Zach 8 43.86 45.2 89.06 9
               
Team: Apple Valley / Rosemount Total Points: 48.0    
Place Last Name First Name Grade Run 1 Run 2 Combined Points
*12 Stanton Read 10 28.25 28.72 56.97 34
*34 Vowels Connor 8 36.13 47.5 83.63 12
*44 Ahlbrecht Ethan 10 33.23 79.49 112.72 2
*48 Ahlberg Alec 10 DNS DNS 998 0